AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu

AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors

logo-AVIA-01

 

Tradiční česká značka AVIA vstupuje znovu na trh. Již na podzim tohoto roku opět zahájí výrobu oblíbených lehkých nákladních vozidel s logem albatrosa v novém provozu v Přelouči.

 

V úterý 5. 9. 2017 se na nové adrese automobilky uskutečnilo slavnostní odhalení vozů AVIA a otevření výrobního areálu. Představení nového vozu AVIA řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem INITIA se kromě managementu holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) zúčastnila řada vzácných hostů v čele se starostkou Přelouče Irenou Burešovou, primátorem Pardubic Martinem Charvátem, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým či náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Novotným.
AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors

„Slavnostním otevřením automobilky jsme zakončili první etapu oživení tradiční značky AVIA, kterou jsme zahájili v minulém roce koupí podniku od indických vlastníků. Automobilka v České republice čtyři roky nevyráběla, proto bylo potřeba ji od základů kompletně znovu vybudovat. Sice už máme zkušenosti s kopřivnickou Tatrou, kterou jsme převzali rovněž v těžké situaci a dokázali jsme ji postavit na nohy, podstatný rozdíl ale spočívá v tom, že Tatra nikdy, na rozdíl od Avie, nepřestala vyrábět. Právě produkci TATRA TRUCKS bude AVIA Motors s vozy do hmotnosti 12 tun skvěle doplňovat. Děkuji celému týmu Avie v čele s generálním ředitelem Ivanem Fišákem, že jsme se společně dostali až sem, na start nové etapy v historii tradiční značky AVIA,“ řekl Jaroslav Strnad, majitel holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA MotorsSpolečnost AVIA byla vždy neodmyslitelně spjata s továrnou v Letňanech

Novodobá historie tradičních vozů AVIA se ovšem začíná psát v Pardubickém kraji, ve městě Přelouč, kam se výroba z Letňan přestěhovala. Zahajovací show, která předcházela slavnostnímu odhalení nových vozů AVIA, znázorňovala znovuoživení značky AVIA, která se probouzí k letu stejně jako pták s roztaženými křídly v tradičním logu společnosti. Taneční představení v čele s baletkou Národního divadla Pavlínou Červíčkovou symbolicky propojovalo dva živly: vzduch a zemi. Živly, které hrají podstatnou roli v historii společnosti AVIA. V minulosti se jednalo o výrobu letadel, dnes o produkci špičkových nákladních vozů.

„Přestože se AVIA přestěhovala do nových prostor, má v Přelouči na co navazovat. Právě zde se historicky jako na jediném místě v České republice vyráběly avie s pohonem 4×4,“ připomněl po slavnostním odhalení nových vozů před výrobní halou generální ředitel společnosti AVIA Motors Ivan Fišák a dodal: „K tomu, abychom byli schopni výrobu skutečně obnovit, bylo nutno zrealizovat mnoho jednotlivých kroků a mnoho věcí pečlivě připravit. Především bylo potřeba dát dohromady tým. V současnosti ve firmě pracuje více než 80 lidí a s rozšiřováním výroby budeme postupně přijímat další zaměstnance. Paralelně s tím jsme pracovali na novém vozidle s motorem splňujícím emisní normu Euro 6, které má oproti původnímu vozidlu Euro 5 řadu zásadních vylepšení. Abychom novou éru automobilky AVIA jasně definovali, dostalo vozidlo i nový, dynamický facelift původní kabiny.“

AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors
Po slavnostním aktu odhalení nových vozů následovala komentovaná prohlídka výrobních prostor

Automobilka představila pozvaným hostům prostor motorárny, kde dochází ke kompletaci pohonného ústrojí, včetně montáže motoru, spojky i převodovky a dalších součástí. Dále AVIA prezentovala prostory pro kompletaci kabin, kde se provádí montáž jejich interiéru i exteriéru, svařovací linku, kde dochází k bodovému svaření podsestav a kompletaci skeletu kabiny. Kompletní nový typ nákladního automobilu byl k vidění na hlavní montážní lince, která se skládá ze šesti taktů, na nichž pracovníci postupně provádějí kompletaci jednotlivých podsestav vozu a oživení automobilu. Z této linky již nové avie odjíždí na výstupní kontrolu a závěrečné testování.

„V počáteční fázi se naše výroba soustředí na model D 120, který bude v prvních měsících roku 2018 rozšířen o další hmotnostní třídy D 90 a D75. V těchto dnech dochází k finalizaci homologace vozidel a výroby. Zahájení sériové výroby vozidel se plánuje na listopad tohoto roku. První nákladní vůz z linky vyjede ale již v měsíci září,“ doplnil Ivan Fišák přímo ve výrobních prostorech automobilky. A doplnil, že o nové vozy je již nyní mezi potenciálními zákazníky velký zájem. První avie vyrobená v Přelouči, již má dokonce svého majitele, získala ji společnost Recycling – kovové odpady z Chotěboře.

AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu / Foto zdroj: AVIA Motors
O AVIA Motors

Společnost AVIA Motors je tradiční českou strojírenskou firmou, jejíž kořeny sahají až do roku 1919. Od svého založení se věnovala především letecké výrobě, po druhé světové válce k ní přibyla i produkce nákladních automobilů. Od 60. let minulého století se nákladní automobily staly hlavním výrobním programem společnosti AVIA, která je dodávala nejen na domácí trh, ale ve velkých sériích i do zahraničí. Po roce 1989 několikrát změnila vlastníka a v roce 2016 automobilku koupil holding CZECHOSLOVAK GROUP. V jeho struktuře obnovená produkce lehkých a středních nákladních vozidel značky AVIA synergickým způsobem doplňuje nabídku těžkých a speciálních vozů automobilky TATRA TRUCKS.

/Tisková zpráva – *AVIA Motors, mediální zastoupení – PP Partners Prague, Ing. Jaroslav Martínek/