Chytré děti vymyslely ekologický způsob mytí čelního skla recyklovanou vodou

logo Ford - Go Further

 

•  Ford podpořil ekologický nápad na plnění nádržky na kapalinu do ostřikovačů
•  Nápad dvou malých dětí získal první cenu v regionální soutěži pro mladé vynálezce

Je to nápad, který by jednoho dne mohl pomoci ušetřit miliardy litrů vody.*

 

Co kdyby se dešťové kapky nestíraly, ale sbíraly a následně používaly v ostřikovačích?

Sourozenci Daniel a Lara Krohnovi cestovali loni v létě autem, když se spustila průtrž mračen.
V jednu chvíli chtěl jejich otec Gerd umýt čelní sklo, ale nádržka na kapalinu do ostřikovačů byla prázdná – a okno se špinilo více a více.

Děti napadlo, že by se dešťové kapky mohly zachycovat a používat v ostřikovačích. Nápad získal první cenu v regionální soutěži pro mladé vynálezce a nyní se dočkal i realizace na skutečném voze. Video si můžete prohlédnout zde.

„Lilo jako z konve. Voda byla všude – všude kromě nádržky ostřikovačů. Sestře i mě to přišlo vtipné a řešení se najednou zdálo docela samozřejmé. Stačí využít dešťovou vodu,“ řekl jedenáctiletý Daniel z německého Jülichu.

„Nemohli jsme uvěřit, že to ještě nikoho nenapadlo,“ dodala devítiletá Tara. „Abychom to vyzkoušeli, rozebrali jsme naše hasičské auto a čerpadlo z něj jsme namontovali na model auta v akváriu. Potom jsme přidali filtrační systém, aby byla voda čistá. Fungovalo to fakt dobře.“

Když se o nápadu dozvěděli inženýři Fordu, zaujal je natolik, že se nabídli nainstalovat takové zařízení v plné velikosti do testovacího Fordu S-MAX. Vodu sbírají gumové hadice upevněné u spodního okraje čelního okna.

Předpokládá se, že automobily budou spotřebovávat více vody než dosud, protože bude zapotřebí udržovat v čistotě také kamery a další snímače. Konstruktéři Fordu již pracují na různých způsobech recyklace vody včetně zachycování vlhkosti ze vzduchu a jejího filtrování na pitnou vodu – On‑the-Go H20.

* Řidiči spotřebují na čistění skel ostřikovači v průměru 20 litrů vody ročně. Vzhledem k tomu, že na evropských silnicích jezdí 291 milionů aut, mohl by vynález sourozenců Krohnových každý rok ušetřit bezmála šest miliard litrů vody.

/Tisková zpráva, FORD MOTOR COMPANY, spol. s r.o., Karolinská 654/2, Praha 8. www.ford.cz/