Studentské týmy míří do Londýna s úspornými auty budoucnosti

Studentské týmy míří do Londýna s úspornými auty budoucnosti / Foto zdroj: Shell Czech Republic a.s.

shell - logo

 

 

Make the Future Live – festival myšlenek a novátorských přístupů v oblasti hospodaření s globálními energetickými zdroji, se po roce vrací do Londýna.

 

V jeho rámci se uskuteční již 33. ročník soutěže Shell Eco-marathon Europe. Jde o celosvětově známý závod technicky nadaných studentů, jenž podporuje inovace mladých lidí v oblasti mobility. I v letošním roce budou bohužel chybět zástupci českých technických škol.

Studentské týmy z prestižních technických vysokých a středních škol z celé Evropy se chystají na letošní Shell Eco-marathon Europe, jehož 33. ročník se vrací zpět do Londýna. Tato událost bude stěžejní součástí akce označované jako Make the Future Live. Ta je pořádána od 25. do 28. května v ikonickém Olympijském parku královny Alžběty. Celkem bylo do závodu pozváno 192 studentských týmů z 27 zemí Evropy a Afriky.

Předchozích dvanáct měsíců strávili účastníci navrhováním, výrobou a testováním vlastních energeticky úsporných vozidel. Soutěžit se bude na speciálně vybudované 1,6 kilometrů dlouhé městské trati. Hlavním cílem je zjistit, kdo překoná nejdelší vzdálenost a spotřebuje přitom co nejméně energie. V loňském roce byl nejúspěšnější francouzský tým Microjoule-La Joliverie. Tomu se s využitím energie odpovídající jednomu litru benzínu podařilo ujet neuvěřitelných 2 606 kilometrů. Tedy vzdálenost nutnou k překonání cesty z Londýna do Milána a zpět.

Česká republika bohužel nebude mít ani letos v soutěži Shell Eco-marathon Europe žádného zástupce. I proto chce společnost Shell v letošním roce více apelovat na studenty vysokých a středních technických škol k účasti v následujícím ročníku. Petr Šindler, člen organizačního týmu evropské odnože soutěže, komentoval výzvu: „Česká republika má obrovskou tradici v automobilové výrobě a jsem přesvědčen o tom, že je u nás spousta talentovaných studentů technických oborů, která by se dokázala postavit hlavní výzvě soutěže – vymyslet, postavit a soutěžit s vozidlem vlastní výroby dosahujícím minimální spotřeby energie. Hledáme proto studenty středních a vysokých technických škol, kteří sestaví tým, zapojí se do soutěže a stanou se po řadě let prvním českým týmem v soutěži. A kdo ví, třeba jednou pomohou změnit budoucnost motorismu.“

Mistrovství světa jezdců (Driver’s World Championship)

Do programu festivalu Make the Future Live se druhým rokem vrací také Mistrovství světa jezdců (Driver’s World Championship). Tento souboj o nejrychlejšího a přitom energeticky úsporného závodníka přivítá týmy z letošních oblastních kol Shell Eco-marathonu. Zástupci z asijského, evropského a obou amerických kontinentů změří síly v tradičním soutěžním klání.

Vítězové Mistrovství světa jezdců z roku 2016, členové posádky Bumi Siliwangi Team 4 z Indonésie, nedávno získali nebývalou nabídku technické stáže u Ferrari v italském Maranellu a měli možnost vyjet spolu se čtyřmi evropskými studentskými týmy na světoznámou trať ve Fioranu při souboji o co nejúspornější jízdu měřenou na délce jednoho okruhu. „Bylo báječné pracovat s takhle vysoce motivovanou skupinou studentů, kteří skutečně dále posouvají hranice efektivnosti vozidel. Tuto možnost nám přinesla dohoda o technologickém partnerství se společností Shell, v jejímž důsledku spolupracujeme těsněji než kdykoliv předtím, a to jak na trati, tak mimo ni,“ prohlásil Mattia Binotto, technický ředitel Scuderia Ferrari.

Norman Koch, generální ředitel soutěže Shell Eco-marathon

K soutěži se vyjádřil rovněž Norman Koch, generální ředitel soutěže Shell Eco-marathon: „Společnost Shell si je dlouho vědoma důležitosti vědeckotechnických, konstrukčních a matematických dovedností, jež jsou nezbytným předpokladem řešení některých významných úkolů v hospodaření s globálními energetickými zdroji. Soutěže známé jako Shell Eco-marathon a Mistrovství světa jezdců jsou jen několika z řady způsobů, kterými společnost Shell podporuje rozvoj těchto dovedností a podněcuje budoucí generaci konstruktérů a vědeckých pracovníků k hledání budoucích řešení mobility.“

„Návštěvníci akce Make the Future Live mohou sledovat veškeré dění na trati v rámci Shell Eco-marathonu i Mistrovství světa jezdců. Budou mít také jedinečnou příležitost prozkoumat, jak by mohla vypadat naše budoucnost v oblasti hospodaření s energetickými zdroji, a sledovat novátorské myšlenky vedoucí ke změnám způsobů života, práce a zábavy ve městech. Poznají, jak se chytré myšlenky promítají do praktických řešení, a budou vyzváni, aby je vyzkoušeli, zdokonalili a zároveň nabídli své vlastní nápady a podíleli se tak na vytváření společné budoucnosti.“

Pro další informace o festivalu Make the Future Live navštivte prosím http://www.shell.co.uk/makethefuture.

O projektu Make the Future

Make the Future Live je volně přístupný festival myšlenek a novátorských nápadů. Poskytuje prostor pro inovace, spolupráci a podněcuje diskuze o náročných výzvách souvisejících s hospodařením s globálními energetickými zdroji. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se do konkrétní činnosti promítají chytré myšlenky studentů, podnikatelů a představitelů průmyslu, kteří se festivalu společně účastní. Zároveň mohou prozkoumat, jakým způsobem by se mohla ubírat budoucnost charakterizovaná nižším objemem vylučovaného oxidu uhličitého do ovzduší. Čtyřdenní festival se uskuteční od 25. do 28. května 2017 v Olympijském parku královny Alžběty.

Shell Eco-marathon je jedinečná celosvětová soutěž vybízející studenty, aby dále posouvali hranice energetické šetrnosti v silniční dopravě. Soutěžícím poskytuje prostor k testování vozidel, která sami navrhli a sestrojili. Cílem akce je povzbudit zástupce mladší generace, aby se stali vědeckými pracovníky a konstruktéry budoucnosti.

Letos se Shell Eco-marathon bude odehrávat opět na třech světadílech:

Shell Eco-marathon Asia: 16. až 19. března, součást akce Make the Future Singapore
Shell Eco-marathon Americas: 27. až 30. dubna, součást akce Make the Future Detroit
Shell Eco-marathon Europe: 25. až 28. května, součást akce Make The Future Live

/Tisková zpráva – 03/2017 – Shell Czech Republic a.s., Antala Staška 2027/77, 140 00 Praha 4, Krč, IČO: 15890554/