Drony a budoucnost logistiky

Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG

logo ASSTRA

 

 

Říká se, že drony jsou nyní velkou módou. Obzvláště poté, co velcí obchodní hráči Google a Amazon oznámili, že hodlají využívat drony i pro přepravu drobných zásilek již v roce 2017.

 

Jejich fanoušci předpovídají zánik tradiční logistiky během příštích 10 let a jejich kritici naopak vtipkují o invazi dronů, jako v Hitchcockovské, postapokalyptické reklamě na Audi z roku 2015.
Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG
Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG

 

 

 

 

Zatemní se obloha tisícovkami dronů dopravujících ledničky a dobytek nad našimi hlavami a bude jejich neutuchající bzučení rušit naši konverzaci? Nahradí kráva piano jako nejoblíbenější symbol padajících předmětů, který je hojně využíván animátory?

Stanou se nákladní lodě a vozy pouze připomínkou minulosti? Opravdu uvidíme samostatně řízené drony přepravující naše věci místo lidmi řízených vozidel?

Fantazie nám takové představy určitě umožní, ale experti tvrdí, že v brzké době se nestanou realitou. A tady je důvod.

Drony nebudou moci v dohledné době nosit velký náklad či objem

Možnosti dronů se rozšiřují každý den, ale i přesto ještě určitou dobu zásadním způsobem globální logistiku neovlivní. Hmotnost a objem, o kterou se jedná, je zkrátka příliš velká.

Infrastruktura celosvětové logistiky disponuje každý rok zbožím v hodnotě více než 14 trilionů EUR. V samotné Evropě se každý rok přepraví více než 2.2 bilionů tunokilometrů (tkm). A americký dopravní systém je největší na světě s téměř 16 biliony tun surovin a hotových produktů, přepravenými každý rok.

V současné době průměrný dron 4. generace unese až 5 kg při jednom letu o délce 10 minut. (Nejdelší lety, které existující drony dosud zvládli, se pohybují kolem 30 minut.) Jejich maximální rychlost činí cca 40 km/h.

Jen si to představte, pokud 1 dron unese 5 kg nákladu, pak by v USA potřebovali alespoň 3.2 trilionů dronů na přepravu veškerého nákladu. Nemluvě o tom, že každých 30 minut by drony museli být nahrazeny novými. A nesmíme zapomenout na to, že většinu přepravních jednotek nelze rozdělit na části lehčí než 5 kg.

Nosnost 5 kg stačí na to, abyste si přenesli dálkové ovládání z horního pokoje ke gauči. Nebo na odnesení odpadků do kontejneru. Ale určitě nestačí na dodání vašeho nového BMW z továrny v Německu. Je tedy velmi nepravděpodobné, že – ani za 50 let – by drony nahradily tradiční prostředky nákladní dopravy.

Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG
Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG

 

 

 

 

 

 

 

Drony budou v globální logistice hrát především podpůrnou roli

Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti budou drony a tradiční typy vozidel spolupracovat.

Na začátku tohoto roku expresní přepravní společnost UPS úspěšně testovala drony odlétající z tradiční dodávky a doručující zásilky na posledních několik kilometrů. V budoucnu tento způsob může být praktický i pro dodávání zásilek do geograficky izolovaných míst s nižšími nároky na lidskou práci a náklady.

Pokud dron například odletí ze zásilkového vozu, aby dokončil obtížnou dodávku, pak může snížit počet nákladně ujetých kilometrů. A využití elektricky poháněných dronů by bylo také ekologicky efektivnější než používání benzinových vozidel.

Nedávno Amazon získal patent na velké výškové letadlo, které může rozmístit jednotlivé drony tak, aby dopravili zboží Amazonu k příslušným zákazníkům. Lidé by stále pilotovali “mateřskou loď,” ale distribuce jednotlivých objednávek by zabrala méně energie než u ostatních možností. Tento patent, například, vytváří hypotetickou možnost umístění “ královny dronů” u sportovního stadionu, kde by umožňovala okamžitou dodávku občerstvení při hře.

Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG
V USA je registrováno více než 10,602 komerčních dronů

A odhady tvrdí, že prodej dronů se ztrojnásobí z letošního počtu 600,000 kusů na 2.7 milionů v roce 2020.

Ještě donedávna byl komerční provoz dronů v USA nelegální. Ale podle nových zákonů byly lety dronů schválené pro oblast zemědělství, výzkumu a vývoje, pro vzdělávací a akademické účely, pro kontrolu elektrické sítě, potrubního vedení, antén a mostů, pro pomoc při záchranných akcích, pro fotografování ze vzduchu a vyhodnocování ploch k hnízdění v přírodě. Plánuje se, že budou umožněny lety dronů do 25 kg ve výšce až do 122 metrů a o rychlosti až 161 km za hodinu, ale pouze pod přímým dohledem operátora a ne nad lidmi.

Robotická revoluce v přepravě může urychlit inovace v tradiční logistice. Jelikož trh s drony se sebou přináší inovace v navádění, navigaci a samostatném řízení, tak tradiční vozidla jejich prvky pravděpodobně také převezmou.

Drony a budoucnost logistiky / Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG
Foto zdroj: AsstrA Associated Traffic AG

 

 

 

 

 

 

Ve výsledku to znamená, že to budou zákazníci, kdo pocítí výhody

Například v tom, že roboti a drony mohou snížit požadavky na lidské zdroje potřebné k nakládce a vykládce nákladu v námořním přístavu nebo ve skladu. V důsledku toho dojde k úsporám, které se přenesou i na zákazníka.

AsstrA byla vždy inovativní společností, která směřovala dopředu. Můžete si být jistí, že po dokončení bezpečnostních předpisů pro dronovou logistiku bude společnost AsstrA jedním z prvních dodavatelů, kteří svým klientům budou nabízet toto nové robotické řešení.

/aktualita – zdroj: AsstrA Associated Traffic AG, kancelář ČR: Park II K Hajum 2606/2B, 155 00, Praha/