Výkonnost v zemědělství: zlepšete efektivitu nákladů i pomocí pneumatik

logo Continental

 

•  Výzva pro zemědělský sektor – efektivita nákladů a ochrana půdy
•  „Zkonstruovány pro výkon“ – nové prémiové traktorové radiální pneumatiky, které zvyšují produktivitu

Světová populace neustále roste, a to představuje pro sektor zemědělství obrovskou výzvu.

 

Organizace spojených národů odhaduje, že v roce 2030 bude třeba vyprodukovat potraviny, které nasytí přibližně 8,5 miliardy lidí. Je potřeba brát v potaz i to, že plocha zemědělské půdy je čím dál menší. V reálném světe to pak znamená, že je třeba sklízet více plodin ve stále kratším čase. Hlavní prioritou zemědělců je dnes zvyšování efektivity při trvale udržitelném využívání zdrojů. A protože pneumatiky představují fyzické spojení mezi půdou a zemědělskými stroji, hrají při zvyšování efektivity zemědělských vozidel důležitou roli.
Nová radiální pneumatika Tractor70 a Tractor85 s inovovaným provedením patky a nylonovou technologií chrání půdu a zvyšuje efektivitu práce na poli./ Foto zdroj: Continental Barum s.r.o. Nová radiální pneumatika Tractor70 a Tractor85 s inovovaným provedením patky a nylonovou technologií chrání půdu a zvyšuje efektivitu práce na poli./ Foto zdroj: Continental Barum s.r.o.

Optimální trakce a ochrana půdy

Jedním ze zásadních faktorů je tlak v pneumatikách. Čím vyšší je tlak, tím menší je kontaktní plocha pneumatiky s půdou. Výsledkem je pak vysoký prokluz, který vozidlu znesnadňuje na poli pohyb a kvůli kterému vozidlo urazí kratší vzdálenost. Kromě nižší trakce se tím zvyšuje i spotřeba paliva, opotřebení pneumatik i tlak na půdu. Ve finále to znamená nižší výkonnost a neefektivní využívání zdrojů. Praktický příklad: maximálního přenosu výkonu během jízdy vpřed je dosaženo při prokluzu pneumatiky 10 – 15 %. Při prokluzu 35 % a průměrné rychlosti traktoru 7 km/h na ploše pole 300 hektarů mohou jeho provozní náklady vzrůst až o 23 %.

Optimální míra prokluzu v kombinaci s dobrým přenosem záběrové síly může zvýšit efektivitu vozidla a optimalizovat dobu jeho provozu. Správná hloubka dezénu, dobré samočisticí vlastnosti pneumatiky, velký průměr pneumatiky a vysoký objem vzduchu, který umožňuje použití nízkých tlaků, jsou nezbytnými předpoklady pro zajištění optimálního přenosu záběrové síly. Velmi důležité jsou také správné rozložení zátěže a rezervy pro dodatečné zatížení.

Produktové portfolio zaměřené na hlavní výzvy v zemědělství

Continental reaguje novým portfoliem zemědělských pneumatik. „Při vývoji nových pneumatik věnujeme velké úsilí zlepšení kvality a efektivity traktorů na poli, a to jak z hlediska výkonu vozidel, tak i využití zdrojů,“ vysvětluje Thorsten Bublitz, produktový manažer pneumatik pro zemědělství z divize Continental Commercial Specialty Tires. „Optimální přenos záběrové síly na poli, dobrá trakce umožňující rychlejší jízdu vpřed, minimální prokluz 10–15 % a správný tlak zajišťující ochranu půdy – to vše pomáhá zvýšit dlouhodobou produktivitu.“

Pneumatiky Tractor70 a Tractor85 nabízejí vyšší efektivitu

Poslední inovace, mezi které patří například naše technologie N.flex a speciální provedení patky s jediným drátem v jádru, propůjčují novým radiálním pneumatikám extrémní robustnost. Díky tomu klesá riziko poškození pneumatik, souvisejících oprav a prostojů. Flexibilní nylonový materiál použitý při výrobě kostry je také výrazně pružnější než jiné materiály a dokáže se přizpůsobit nerovnostem podloží. Výsledkem je lepší tlumení a pohodlnější jízda. Rozměrová stabilita nylonové technologie rovněž zabraňuje dočasné deformaci pneumatiky – tzv. „zploštění“ – na začátku provozu.

Pneumatiku lze ihned používat bez nutnosti prohřátí a jakákoli ztráta produktivity i opotřebení samotné pneumatiky jsou zcela minimalizovány. I při vysokých záběrových silách ve spojení s vyšší zátěží zajišťují obě nové radiální pneumatiky minimální prokluz a větší kontaktní plochou a díky tomu jsou šetrnější k půdě pod koly.

Pneumatika Tractor70 je ve srovnání s modelem Tractor85 o něco širší a zásluhou větší kontaktní plochy mezi pneumatikou a půdou ji lze hustit na nižší tlak i při velkém zatížení. V kombinaci se zaoblenými okraji zubů dezénu dochází k menšímu tlaku na půdu, a tím pádem i k menšímu zhutnění půdy bez jakéhokoli zhoršení trakce. Výsledkem je lepší výkon vozidla na poli a výrazné snížení spotřeby paliva. Současně dochází k dlouhodobé ochraně půdy a plodin, což je důležitý faktor, který pomáhá zemědělcům dosahovat vyšších výnosů. Proto hrají obě nové radiální pneumatiky klíčovou roli při zvyšování efektivity zemědělských operací.

/Tisková zpráva, Continental Barum s.r.o., Otrokovice, Magda Nagy, Marketing Communication CZ/SK/