Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely

Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING

logo BIG SHOCK RACING

 

Ve francouzském přístavu Le Havre bylo ve čtvrtek rušno. Dakarské týmy odevzdávaly své závodní speciály. Ty se na obrovském trajektu, největším plovoucím parkovišti s nejcennějším nákladem v celém Atlantickém oceánu, vydají na plavbu směr peruánská Lima.

 

Také tým Big Shock Racing nakonec úspěšně odevzdal pořadatelům závodní i doprovodná vozidla. Mohlo by zdát, že nalodit se na trajekt není nic složitého, ale celý proces Martinovi Macíkovi, pilotovi žluté liazky s číslem 510, jezdci na motocyklu Janu Brabcovi i týmovým mechanikům trval přes 8 hodin. Co se v Le Havre dělo?
Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING

Karavanu týmu Big Shock Racing tvoří závodní kamion Liaz, řečený Franta, motocykl Husqvarna Honzy Brabce, pověstný bydlík poskytující během Dakaru týmu zázemí, servisní vozidlo MAN 6×6 a také doprovodné novinářské vozy: dvě Toyoty a MINI. Přejímky přitom mají svá jasná pravidla.

Jezdci od pořadatelů dostanou knížečku a vydávají se na bojovku, ve které je nutné úspěšně projít všechna stanoviště

Pro své stroje si musí od pořadatele zajistit všechny přístroje potřebné pro dakarský závod: navigaci či sentinel a iritrack, které pořadatelům umožňují jednotlivé jezdce během Dakaru sledovat a zprostředkovat základní komunikaci v případě neočekávaných událostí. Dále závodníci obdrží balizu – vysílačku, která v situacích, kdy dojde k nehodě a iritracky nejsou funkční, vyšle pořadatelům signál pro lokalizaci. Vše je třeba vyzvednout a zaplatit depozity.

Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING
Týmy zároveň odevzdávají seznamy s kompletním soupisem všeho, co vezou v autech

Celníci na hranicích tak mohou náklad speciálního trajektu v případě potřeby kompletně projít a překontrolovat. Vyfasované přístroje je také nutné hned namontovat na vozidla, vše zapojit, zprovoznit. Poté následují technické přejímky, kdy pořadatelé hlídají, zda jsou všechna zařízení funkční.

„V této fázi chodíme a vyměňujeme, upravujeme, ladíme, co je třeba. My jsme museli prohodit jednu z antén, protože nefungovala správně. Honzovi zase nešlo napájení GPSky, takže trhal a měnil kabely,“ popisuje Martin Macík. Dále se pečlivě kontroluje, jestli mají vozidla správně nalepena potřebná označení. A ve finále jezdce čeká ještě technická kontrola, kdy komisař zaplombuje vyvěšovací lana, turbo, motor, aby pořadatelé měli přehled, jaké díly mechanici během závodu na vozidlech mění. „Například u motorek, pokud během závodu vyměníte motor, automaticky získáváte penalizaci,“ říká Jan Brabec.

Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING
Revizí projde i povinná výbava

Organizátoři si ještě převáží a nadzvednou kamiony, aby změřili vývěs. A pak už stačí vozy jen zaparkovat před loď, rozloučit se, odevzdat klíčky a věřit, že v lednu se na startu Dakaru 2018 závodníci a jejich stroje setkají v nejlepší možné kondici.

Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING Dakarské přejímky v Le Havre: Macík se loučil s Frantou, Brabec trhal kabely / Foto zdroj: BIG SHOCK RACING

 

/Zdroj: Tiskové zprávy & fotografie, KM Racing s.r.o., Sedlčany, www.bigshockracing.cz/