DAF představuje ve spolupráci s VDL Groep nákladní vozidlo řady CF s plně elektrickým pohonem

DAF představuje ve spolupráci s VDL Groep nákladní vozidlo řady CF s plně elektrickým pohonem / Foto zdroj: DAF Trucks CZ, s.r.o.

logo DAF

 

•  Do provozu budou uvedena nejmodernější nákladní vozidla DAF CF Electric
•  Technologie VDL E-Power umožňuje dojezd až 100 km a rychlé nabíjení akumulátoru
•  Nulové emise při městské rozvážce
•  Mimořádně nízká hlučnost pro tichý noční provoz v centrech měst

Společnost DAF Trucks uvede ve spolupráci se společností VDL v letošním roce do provozu a předá svým významným zákazníkům první sérii nákladních vozidel CF Electric.

 

Vozidla disponují nejmodernější technologií VDL E-Power, která neprodukuje žádné emise a je téměř bezhlučná. Vozidla pro provozní zkoušky vyrobí společnost DAF, kompletní montáž elektrické výzbroje pak provede VDL Groep. Projekt je ukázkou úzké spolupráce obou společností v oblasti elektrifikace užitkových vozidel.

DAF představuje ve spolupráci s VDL Groep nákladní vozidlo řady CF s plně elektrickým pohonem / Foto zdroj: DAF Trucks CZ, s.r.o.

0Technologie „Zákazník vždy na prvním místě“

„Společnost DAF kladla v celé své historii důraz na vývoj inovativních řešení naplňujících měnící se potřeby našich zákazníků. I v budoucnosti budeme našim zákazníkům poskytovat vhodné technologie, které jim pomohou dosáhnout jejich cílů,“ uvedl Preston Feight, prezident společnosti DAF Trucks. „DAF byl mezi prvními výrobci, kteří v Evropě nabídli hybridní elektrické nákladní vozidlo pro rozvážkovou dopravu, a ve vývoji hybridních a elektrických pohonných ústrojí i nadále pokračuje. S tím, jak mnohá velká města oznamují svůj záměr vyžadovat nulové emise a velmi nízkou hlučnost, budeme pro své zákazníky zajišťovat optimální řešení ke splnění těchto požadavků.“

VDL Groep: Lídr v oblasti elektrifikace užitkových vozidel

Pro účely projektu CF Electric navázala společnost DAF partnerství s firmou VDL Groep, která rovněž sídlí v nizozemském Eindhovenu. VDL je technologický lídr s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti elektrifikace užitkových vozidel, zejména pak autobusů městské hromadné dopravy. „VDL je známa jako firma s vedoucím postavením v oblasti plně elektrických autobusů hromadné dopravy. Několik stovek těchto autobusů již dodala provozovatelům hromadné dopravy po celé Evropě,“ řekl Willem van der Leegte, prezident VDL Groep. „Partnerská spolupráce se společností DAF na projektu elektrického nákladního vozidla je pro nás velmi zajímavá a pro obě společnosti z Eindhovenu představuje obrovskou příležitost vydobýt si vedoucí postavení ve světě elektrických užitkových vozidel.“

Jízda s nulovými emisemi v městské rozvážce

CF Electric je tahač s uspořádáním 4×2, určený zejména pro rozvážku zboží o celkové hmotnosti až 40 tun v městských oblastech, kde jsou standardem jedno- či dvounápravové návěsy. Tahač vychází z typu DAF CF – oceněného titulem International Truck of the Year 2018 – a pro svůj plně elektrifikovaný provoz využívá vyspělou technologii E-Power společnosti VDL. Těžištěm jeho inteligentní pohonné soustavy je elektromotor o výkonu 210 kW, napájený soustavou lithiumiontových akumulátorů o celkové kapacitě 170 kWh. Dojezd vozidla CF Electric činí přibližně 100 kilometrů, což pro rozvážku velkoobjemových nákladů zcela postačuje. Akumulátory lze rychle dobít za 30 minut, plné nabití je pak možné za pouhých 1,5 hodiny.

Společnost DAF Trucks N.V.

Dceřiná společnost americké společnosti PACCAR Inc, jednoho z největších světových výrobců těžkých nákladních vozidel – je předním výrobcem lehkých, středně těžkých i těžkých nákladních vozidel. Společnost DAF vyrábí kompletní řadu tahačů a podvozků pro montáž nástaveb a dokáže nabídnout správné vozidlo pro každou aplikaci. Společnost DAF také patří ke špičce v poskytování služeb souvisejících s jejími produkty: smlouvy na opravy a údržbu, finanční služby společnosti PACCAR Financial a prvotřídní služby v oblasti dodávek náhradních dílů od společnosti PACCAR Parts. Společnost DAF navíc vyvíjí a vyrábí součásti, jako jsou nápravy a motory pro výrobce autobusů a autokarů po celém světě. Společnost DAF Trucks N.V. má výrobní závody v Eindhovenu v Nizozemsku, ve Westerlo v Belgii, v Leylandu ve Velké Británii a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisních dealerů a servisních míst v Evropě i mimo ni.

VDL Groep

Síla spočívá ve spolupráci. To je jeden ze základních kamenů VDL Groep, průmyslové rodinné společnosti z nizozemského Eindhovenu, avšak s mezinárodní působností. VDL Groep tvoří čtyři specializované divize: subdodávky, montáž osobních automobilů, autobusy a autokary a konečně hotové výrobky. Poslední uvedená divize se zabývá výrobou systémů odpružení, automatizací závodů na výrobu automobilů, výrobou výměníků tepla a systémů pro manipulaci s kontejnery. VDL Groep realizuje své inovace díky kombinaci odborné kvalifikace, podnikavého ducha a vyspělého strojního zařízení a technologií. VDL Groep má více než 17 000 zaměstnanců a tvoří ji 98 středisek ve 20 zemích.

DAF CF Electric – technické údaje

•  Hmotnost tahače 9 700 kg
•  Elektromotor 210 kW
•  Točivý moment 2 000 Nm
•  Kapacita akumulátorů 170 kWh
•  Dojezd na plně elektrický pohon 100 km
•  Rychlé dobití akumulátorů 30 minut
•  Plné nabití akumulátorů 1,5 hodiny

 

/Tisková zpráva & foto zdroj: *DAF Trucks CZ, s.r.o., Marketing: Jiří Brož, Zděbradská 61, Jažlovice – Říčany, Česká republika, www.daftrucks.cz, www.daftrucks.sk/