Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb

logo - Volkswagen Užitkové vozy
• Transporter s novou zvedací plošinou pro vozíčkáře
• Crafter s celkovou hmotností 5 t poprvé s trvalým pohonem všech kol
• Další novinky v hale a na venkovní ploše

Na základě modelů značky Volkswagen Užitkové vozy prezentují výrobci nástaveb na IAA svá řešení nástaveb a vnitřního vybavení.

 

V expozici značky Volkswagen Užitkové vozy a na venkovní ploše naleznou návštěvníci veletrhu od 20. do 27. září 2018 více než 50 specializovaných nabídek pro různá odvětví. Několik příkladů vozidel uvádí následující přehled:

 

Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy Přeprava osob

Společnost AMF-Bruns slaví premiéru nové zvedací plošiny K70 pro vozíčkáře, která je mimořádně nízká a svou velkou plochou je vhodná i pro široké vozíky. Plošina K70, připevněná ke spodní straně podlahy vozidla Volkswagen Multivan, patří s extrémně nízkou výškou pouhých 70 milimetrů mezi nejnižší zvedací plošiny na trhu pro montáž ke spodní straně vozidla. Díky nosnosti 300 kg a velkým rozměrům se plošina K70 hodí i pro široké elektrické vozíky. Vzhledem k umístění celé plošiny na boční straně vozidla pod jeho podlahou není nijak omezen přístup k interiéru, ani využitelnost prostoru pro cestující. Součástí výbavy je osvětlené a vodotěsné ovládání, odolné vůči nárazům. Na přání může ovládání probíhat i prostřednictvím dálkového Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy ovládání Bluetooth nebo aplikace.

Caddy Maxi „Flat Floor“ od společnosti Mobitec nabízí mimořádně široký vstupní otvor v zádi. V multifunkčním prostoru je dostatek místa i pro široké vozíky. Díky téměř rovné podlaze se sklonem pouhé tři stupně lze s vozíčkáři komfortně zajet do vozu Caddy Maxi „Flat Floor“ širokým zadním vstupním otvorem. Za jízdy je osoba na vozíčku zajištěna tříbodovým bezpečnostním pásem a otočný zádržný systém chrání její hlavu a záda.

Volkswagen Užitkové vozy vystavuje s výrobcem nástaveb ALTAS koncepční minibus na základě modelu Crafter 50. V Crafteru může cestovat až 22 osob. Po rampě se do vozidla dostanou také vozíčkáři (tím se patřičně sníží kapacita pro přepravu osob). Crafter disponuje okny s dvojitými skly a bočními dvoukřídlými dveřmi s elektrickým ovládáním. Komfort v interiéru vozidla zajišťuje mimo jiné klimatizace, informační a zábavní systém a vnitřní osvětlení. Upravený Crafter je díky svým rozměrům a nízkým provozním nákladům atraktivním konceptem pro přepravu osob v centrech měst.

Podvozek a pohon

Volkswagen Užitkové vozy poprvé vystavuje na IAA robustní trvalý pohon všech kol pro model Crafter 50, který je výsledkem kooperace s firmou Oberaigner. V úzké spolupráci byl realizován sériové výrobě blízký koncept pohonu všech kol pro segment vozidel s celkovou hmotností 5,0 t. Velkou výhodou této úpravy je zachování funkčnosti asistenčních systémů, dodávaných z výroby, bez jakéhokoli omezení. Trvalý pohon všech kol pro vozidla s celkovou hmotností 5 t používá mezinápravový diferenciál Torsen, který rozděluje hnací sílu mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. Díky vývoji, který zohledňoval požadavky sériové výroby, si zachovává verze s pohonem všech kol světlou výšku vozidel s konvenčním pohonem jedné nápravy. Mezi výhody tak patří velmi dobrá jízdní dynamika, nízké těžiště a velmi dobrá trakce při přepravě těžkého nákladu.

Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy Stavebnictví a lesnictví

Firmy Schutz a Seikel proměnily mátově zelené vozidlo Volkswagen Transporter v terénní sklápěč se sklápěcí nástavbou z hliníku. Lehký materiál se k tomuto účelu používá zatím jen výjimečně, ušetří však 100 kilogramů hmotnosti.

Řemesla a služby

Eder Gruppe představuje řešení Algema/Fit-zel pro přepravu vozidel s modernizovanou nástavbou Algema Festplateau 2 z hliníku a oceli. Základním vozidlem je Volkswagen Crafter 50 s dvojitou kabinou lakovanou v sírově žlutém odstínu. Nově vyvinutá nástavba Algema Festplateau 2 je vyrobena z robustních, velmi kvalitně zpracovaných komponentů s kompozitní konstrukcí z hliníku a oceli. V závislosti na podvozku je nástavba vhodná pro přepravu s užitečnou hmotností od cca 1,8 do 2,5 tuny. Dalšími výhodami tohoto vozidla jsou vysoká hospodárnost a nízké pořizovací náklady.

Plastipol Scheu představuje vozidlo Transporter Rockton v úpravě pro geodetické práce. Vnitřní vybavení „Geo-Van 2.0“ se vyznačuje extrémně vysokou stabilitou. Důmyslná kombinace materiálů zaručuje nízkou hmotnost. Díky nově vytvořeným odkládacím prostorům v zadní části interiéru lze bez problémů přepravovat také dlouhé předměty. Společnost Plastipol Scheu přizpůsobila výsuvné schránky a přihrádky nového vnitřního vybavení „Geo-Van 2.0“ tak, aby bylo možné bezpečně a prostorově úsporně uložit velmi drahé geodetické vybavení. Kancelářská zóna za sedadlem řidiče nabízí místo pro elektronické zpracování dat nebo rýsování plánů.

Volkswagen Užitkové vozy vybavil kurkumově žlutý skříňový vůz Transporter Plus sportovním paketem pro exteriér. Vozidlo disponuje mimo jiné stylově vytříbenými spodními ochrannými panely vpředu a vzadu, bočními prahy a černými 18“ koly z lehké slitiny, dodávanými přímo z výroby. V tomto Transporteru pro podnikání i soukromé využití může cestovat až šest osob. Vozidlo je registrováno jako užitkový automobil.

Kurýrní služby a logistika

Firma Schoeler vyrobila „food truck“ na základě vozidla Volkswagen Transporter s rámovým podvozkem AL-KO. V případě nástavby a vnitřního vybavení nalezly uplatnění díly vyrobené ze dřeva, hliníku a ušlechtilé oceli. Transporter s lehkou konstrukcí má užitečnou hmotnost až 750 kilogramů. K vozidlu lze navíc připojit například chladicí přívěs s nejvyšší přípustnou celkovou hmotností 750 kg (nebrzděný), resp. 2000 kg. Vozidlo má celkovou hmotnost 3500 kg.

CoolerBox2.0 společnosti Kress je určen pro pekaře. Chladicí skříňová nástavba má nejen optimalizovanou hmotnost, ale i vytříbenou aerodynamiku pro maximální úsporu paliva. CoolerBox2.0 vznikl na základě verze Transporter Zugkopf (kabina s poháněcí jednotkou pro speciální nástavby) s podvozkem AL-KO a 13“ koly. Nákladový prostor chladicí skříňové nástavby s optimalizovanou hmotností je rozdělen příčnou stěnou na dvě části. Přední část je určena pro přepravu chlazeného čerstvého zboží, zadní část je vyhrazena zboží, které vyžaduje suché podmínky. Pro flexibilní využití je příčná dělicí stěna nástavby CoolerBox2.0 variabilně posuvná. Sklopná rampa umožňuje jednoduchou a rychlou nakládku a vykládku. Řidič se nemusí vzdávat ani klimatizace, protože chlazení nákladového prostoru je připojeno ke klimatizační soustavě vozidla. Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy

Firma Kerstner prezentuje na základě modelu Crafter nástavbu pro zásobování čerstvým zbožím. Speciálně pro nákladový prostor modelu Crafter byl vyvinut systém izolace, který vyniká extrémně nízkým součinitelem prostupu tepla (U < 0,4). Variabilně koncipovaná izolační sada je k dispozici pro model Crafter s pohonem předních nebo zadních kol. S rozsahem teploty od minimálně +2 °C je vhodná pro mnoho různých aplikací v oblasti zásobování čerstvým zbožím.

Volkswagen Užitkové vozy vystavuje na veletrhu další řešení nástaveb pro kurýrní a logistické služby. Mezi ně patří mimo jiné Crafter s lehkou skříňovou nástavbou firmy Junge a další dvě vozidla Crafter se skříňovými nástavbami SCB Van Bodies a Spier.

Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy Zásahová vozidla

V Hannoveru je k vidění také nový Crafter s celkovou hmotností 5 t, pohonem zadních kol a 8stupňovou automatickou převodovkou jako vozidlo záchranných služeb od společnosti Wietmarscher Ambulanz und Sonderfahrzeug GmbH. Výjimečným prvkem vozidla Crafter WAS 500 RTW je nové, integrované výstražné zařízení WAS Design, které je zatím k dispozici výhradně pro vozidla Crafter. Vylepšená viditelnost světelné signalizace vpředu a po stranách zvyšuje pozornost okolí při zásahu. Mezi pozoruhodné prvky vnitřní výbavy patří WAS Door Assist (mechanismus pro tiché dovírání dveří), Multi-Load Assist (systém pro šetrné naložení lůžka s pacientem), San Safe (zcela integrovaný dezinfekční systém) a Smart Check (kontrola vybavení pomocí identifikace na rádiové frekvenci
RFID – Radio Frequency IDentification).

Pro rostoucí trh doprovodných vozidel při přepravě nadměrných nákladů vyvinul Volkswagen Užitkové vozy nové řešení ve spolupráci se společností Schumotec, která vybavila vozidlo Transporter mimo jiné zařízením pro variabilní zobrazování dopravních značek na plochách vpředu a po stranách. Čtvrtá generace doprovodných vozidel při přepravě nadměrných nákladů („BF4“) společnosti Schumotec díky tomu dokáže zobrazovat jedenáct různých dopravních značek. Vozidlo lze používat pro zajištění bezpečnosti protijedoucích vozidel při přepravě nadměrných nákladů mimo dálnici.Více možností pro každodenní práci: Výrobci nástaveb vystavují v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy na IAA více než 50 inovativních nástaveb / Foto zdroj: Porsche Česká republika s.r.o. Divize Volkswagen Užitkové vozy

Tyto příklady jsou jen malým průřezem širokého výběru nástaveb a vnitřního vybavení pro užitková vozidla Volkswagen, který je vystaven na IAA 2018. V Hannoveru je přítomno celkem 45 výrobců nástaveb, kteří prezentují mnoho dalších produktů z oblastí komerční přepravy osob, vnitřního vybavení pro osoby s omezenou mobilitou, řemesel, kurýrních a logistických služeb, volného času, lovectví a lesnictví, lékařské přepravy, záchranných služeb, policie, servisních služeb a mobilních servisních dílen.

/Tisková zpráva, Porsche Česká republika s.r.o., Lenka Vaňková, Divize Volkswagen, Užitkové vozy, www.volkswagen.cz/