Psí bouda potlačující hluk může psům zajistit šťastný Nový rok

Psí bouda potlačující hluk může psům zajistit šťastný Nový rok / Foto zdroj: Ford Czech Republic

logo Ford - Go Further

 

Oslavy příchodu nového roku.

 

Lidé s rozradostněnými obličeji sledují odpočítávání a čekají, až se o půlnoci obloha rozzáří světlem ohňostrojů. Zvuk explozí však dokáže potrápit domácí zvířata a zprostředkovaně trápí i jejich majitele.

Odhaduje se, že asi 45 procent psů vykazuje známky strachu a stresu, když slyší ohňostroj. To samozřejmě vždy znovu a znovu znepokojuje i majitele zvířat a jejich rodiny.

Možným řešením by mohla být psí bouda vybavená technologií aktivního potlačování okolních ruchů, se kterou se lze setkat v některých sluchátkách nebo automobilech. Ochránila by citlivý psí sluch a majitelé by nemuseli svoje miláčky zavírat do nejodlehlejší místnosti v domě. Na video se můžete podívat zde.

Jakmile mikrofony v prototypu boudy zaznamenají zvuk ohňostroje, zabudovaný audiosystém začne vydávat akustické vlny s opačnou frekvencí, které hluk téměř zcela vyruší, nebo ho alespoň výrazně zmírní. Bouda je navíc zhotovena z korku o vysoké hustotě, který má výborné akusticko-izolační vlastnosti. Zatím se jedná pouze o koncept, avšak s potenciálem zajistit mnohem příjemnější vstup do nového roku vašemu psímu miláčkovi i vám samotným.

„Spousta zvířat se ohňostrojů bojí. Například psi slyší oproti lidem zvuky až ze čtyřikrát větší dálky a v mnohem širším rozsahu frekvencí. Hlavní je připravit se na ohňostroj v předstihu a najít místo, kde se budou vaši domácí přátelé cítit dobře,“ řekl Graeme Hall, jeden z proslulých britských psích trenérů.

Inspirací se stala technologie aktivního potlačování okolních ruchů, kterou Ford představil v SUV Edge. Když její mikrofony zachytí nežádoucí složku akustického spektra, například vysokofrekvenční zvuk motoru nebo převodovky, eliminují ho vysíláním zvukových vln s opačnou fází z reproduktorů palubního audiosystému.

Prototyp psí boudy s potlačováním hluku představuje první výsledek nového projektu Fordu, nazvaného Intervence. Jeho cílem je využívat automobilové know-how k řešení každodenních problémů.

 

/Tisková zpráva, FORD MOTOR COMPANY, spol. s r.o., Karolinská 654/2, Praha 8. www.ford.cz/