Pohonné hmoty pod kontrolou – 1. díl

 

 

Jednou z možností jak v rámci firmy uhlídat náklady za pohonné hmoty, je výstavba vlastní vnitropodnikové čerpací stanice. Tato varianta přináší hned několik výhod.

Jednou z největších výhod je výběr dodavatele pohonných hmot. Dodavatele PHM si můžete zvolit podle ceny i kvality. V současné době je na trhu více dodavatelů – může se jednat o samotné rafinerie nebo velkoobchodní firmy, případně provozovatele daňových skladů. Dá se říci, že v současné době díky povinné registraci distributorů PHM je zajištěna legislativní stránka – všechny pohonné hmoty nakoupené od těchto registrovaných distributorů, by měli mít zaplacenou spotřební daň a DPH.

Rozdíl samozřejmě může být v kvalitě. Nabízené pohonné hmoty dnes splňují normu pro motorovou naftu EN590. Dodavatel by vám měl být schopen doložit původ zboží a atest.

Další výhodou je kontrola nad tankováním – řidič tankuje pohonné hmoty ve vlastním areálu. Výdejní zařízení je kalibrováno a máte tak kontrolu nad množstvím i kvalitou. V kombinaci s vhodným nastavením můžete mít i přehled o stavu počitadla km ve vozidle. Řidič jej před tankováním zadá do výdejního zařízení.

 

Díky moderním technologiím si dnes můžete postavit čerpací stanici přímo podle svých požadavků.
  1. Nádrže se nabízejí ve spoustě provedení – plastové, ocelové i betonové – podzemní i nadzemní – ve velikostech 2000 – 50.000 litrů. Jako optimální varianta pro vnitropodnikovou čerpací stanici se jeví nadzemní dvouplášťová nádrž ocelová nebo plastová. Plastové nádrže jsou vhodnější díky nabízeným velikostem spíše pro menší firmy. Ocelové nádrže splňují velikostní požadavky i pro velké dopravce. Nadzemní varianta je levnější na pořízení i na schvalování.
  2. Výdejní stojany – dnes nabízené zařízení vám umí zcela jednoduše zajistit výdej včetně identifikace řidiče případně i vozidla, které bylo natankováno a to včetně data a času tankování. Tyto údaje pak můžete jednoduše přenést do počítače. Programy umožňují ON-LINE sledování tankování i na vzdálených střediscích mimo centrálu firmy. Přímo z centrály jste schopni zjistit tankování, stavy v nádrži, případně zablokovat tankování.
  3. Sledování stavu – zařízení pro sledování stavu PHM v nádrži čerpací stanice je schopno ON-LINE informovat o zůstatku PHM v nádrži a pověřený pracovník tak může včas objednat pohonné hmoty.

Dodavatelé čerpacích stanic jsou schopni vám zajistit dodávku přesně podle vašich požadavků a to včetně vyřízení legislativy.

 

V jednoduché tabulce si můžeme ukázat návratnost vlastní čerpací stanice.
Měsíční spotřeba (litry) 10000
Cena nádrže 5000 litrů včetně výdejního zařízení 79 900,00 Kč
Velkoobchodní cena 19,61 Kč 196 100,00 Kč
Úspora Návratnost (měsíce)
Ceny palivová karta 20,86 Kč 208 600,00 Kč 12 500,00 Kč 6,4
Cena ONO 20,24 Kč 202 400,00 Kč 6 300,00 Kč 12,7
Průměr cen CCS 21,35 Kč 213 500,00 Kč 17 400,00 Kč 4,6

Uvedené ceny jsou bez DPH.