Orientovat se v životě i na cestách není snadné

7.0″ NAVIGACE GPS - DS702T - ultra tenká pro Truck / TIR. Vynikající multimediální zařízení za 4299,- (www.truckprofi.cz)

logo TRUCKPROFI

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že v dnešní technicky vyspělé době a netušeným možnostem, co se týče přístupu k informacím, bude mít člověk život jednodušší.

 

V určitém ohledu bude asi opak pravdou. Když si dnes půjdete vybrat obklad do nové koupelny a zamíříte do specializovaného obchodu, budete se v šíři nabídky tak trochu ztrácet. Na orientaci v životě jsou dnes kladeny čím dál vyšší nároky. To nás nutí přemýšlet, jak si v podobných situacích příště ulehčit rozhodování.

V záplavě informací „cestujeme“ internetovou sítí, někdy úspěšně, a někdy se i tady „ztratíme“. Jaké je to dnes v opravdovém terénu? Není to tak dávno, co profesionál působící v „dopravní či logistické“ firmě, řídil povoz nebo dostavník tažený dvojspřežím a nemusel nijak zvlášť řešit, který podjezd či nadjezd zvolit, do kterého jízdního pruhu se včas zařadit, zda se vleze s korbou pod viadukt, a zda ho prašná cesta dovede do cíle v určeném čase v rozmezí s přesností na hodinu.

Ne, že byste dnes nemohli skončit i s docela dobrou navigací v kukuřičném poli, či s tahačem a celou soupravou třeba v uličce, kterou sotva projede zmiňovaný dostavník. Selský rozum se vyplatí nevypínat! Ostatně, vůz řídíte vy, a nikoliv navigace …. tedy do doby, než to tady převezmou autonomní technologie.

Dnešní profesionální řidič, zvláště ten, který působí v dálkové nákladní dopravě, čelí velikému tlaku. Ten je tvořen vysokými nároky přepravní firmy na včasnost nakládky / vykládky, přesnost (počty ujetých km) a úsporu paliva. Samozřejmě do celého systému přepravy může ještě výrazně promluvit nepředpokládaný výdaj v podobě pokut (povolená rychlost, radary), zbytečných objížděk, zajížděk, neočekávaných dopravních situací (práce na silnici, havárie, povětrnostní kalamita), popř. hledání nové trasy v případě, že rozměr či váha nákladu neumožňuje průjezd.

Ze všech těchto důvodů se stává navigační software pro profesionální řidiče standardní součástí jejich běžného života. A jsme znova na začátku! Jakou „navigaci“ zvolit, aby nás zdárně provedla nesmírně širokou nabídkou v této oblasti? Asi bych znovu sázel na „selský rozum“ a řídil se opravdu tím, co ke své profesi potřebuji, ne reklamní pobídkou, slevovou akcí či radou souseda, který to míní dobře, ale jezdí pouze jednou ročně do Chorvatska.

Dnes dáváme doporučení pro Vaše prozkoumání tří zástupců s rozdílnou velikostí displeje a výbavou. Všechny samozřejmě disponují doživotní aktualizací map a standardními funkcemi, které se pro jízdu nákladním vozem předpokládají.

Jako zástupce typů s nějvětší úhlopříčkou displeje jsme vybrali:

OWIRO 7.0″  GPS navigace & kamera, wifi, detektor radaru (5.999,-)

OWIRO 7.0″ GPS navigace & kamera, wifi, detektor radaru• verze pro kamion (k dispozici i verze pro autobus) – s možností přepnutí na osobní vůz
• DVR kamera (monitoring cesty pro zábavu nebo jako důkazní prvek)
• využití jako tablet pro práci / zábavu (hry)
• detektor radarů – YFGO  (navigace + kamera + detektor mohou pracovat souběžně)
• WI-FI (bezdrátové připojení na internet)
• FM transmitter pro přehrávání hudby z jiných nosičů (více informací k navigaci – „ZDE“)

Z 6ti palcových zařízení stojí za prozkoumání novinka od známé značky:

Garmin 6.1″– dezlCAM LMT-D navigace & kamera (12.500,-) 

Navigace Garmin – dezlCAM LMT-D (Truck/Tir/karavan)digitální 3D Traffic (budete neustále v obraze o aktuálním dění na trase)Navigace Garmin – dezlCAM LMT-D (Truck/Tir/karavan)
• digitální fotoaparát
• cestovní asistent
• navigace ovládaná hlasem
• zobrazení křižovatek (značky křižovatek)
• upozornění při překročení rychlosti
• vyhnutí se  trasám
• G-Senzor (při nárazu senzor zajistí, že se vám záznam nepřemaže další nahrávací smyčkou) – více informací k navigaci – „ZDE“

Jako poslední dáváme tip na nejmenší ze tří uváděných:

DS500-TC – 5.0″ GPS navigace & DVR kamerou + bluetooth (3.799,-)

Navigace 5.0″ GPS s DVR kamerou + bluetooth / Truck / TIR – DS500-TC• DVR kamera (monitoring cesty pro zábavu nebo jako důkazní prvek)Navigace 5.0″ GPS s DVR kamerou + bluetooth / Truck / TIR – DS500-TC
• BLUETOOTH pro spárování mobilního telefonu
• AV-IN pro připojení bezdrátové parkovací kamery
• Multimediální zařízení pro práci i zábavu (více informací k navigaci – „ZDE“)